Loading


Genelde performansı bizi tatmin etmeyen araçlarda istediğimiz performansı elde etmek için sürekli gaza basarız yüksek devirlerde kullanırız buda yakıtımızın artmasına neden olur.Chip tuning işleminde özellikle alt devirlerde ki performansı arttırdığımızdan bu bize hızlanma ve vites değiştirme sürelerini kısalttığı için aracımızı kısa sürede yüksek viteste ve istediğimiz performansı yakalamış olarak kullanırız bu yüzden yakıtınız da %10-30 arası düşer.Aynı zamanda sizlerin istediği şekilde program düzenlerken bazı müşterilerimiz çok uç noktalarda performans isterler bu tür durumlarda yakıtınız kullanma tarzınıza göre artabilir bu sadece aşırı güç isteyen müşterilerimizi ilgilendiren bir durumdur. NORMAL ARTIRIMDA yakıtınız düşer.

Normal şartlarda araca yapılan her müdahele servis garantisini etkilemektedir. Jant değişikliği, farklı ebat lastik kullanımı, lpg takımı ve yetkili servis dışı bakım yaptırmak gibi. Fakat yapılan yazılım servis tarafından fark edilemediğinden garanti dışı kalma ile ilgili bir problem yaşanmamaktadır. Bunun yanı sıra bir çok marka kendi bünyesinde bu işlemi yapmaktadır. Mercedes-Brabus, Bmw-Hartge, Volkswagen-ABT ile çalışmaktadır. Yani bu işlemi serviste yaptırırsanız aracınız garanti dışı kalmaz. Firmaların bu yönde hareket etmelerinin sebebi kendi bünyelerinde bu işlemleri çok yüksek bir fiyata yaparak sizide buna mecbur edip daha fazla para kazanmayı amaçlarlar.

Mühendisler aracı tasarlarken tüm parçaları bir bütün olarak ve senkronize edilmiş vaziyette düşünmeleri gerekiyor. Örneğin 100 beygir güç ve 180 km/s son hız yapan bir aracı düşünelim. Aracın lastikleri dâhil birçok aksam belli toleranslar göz önüne alınarak seçiliyor. Bu değer genellikle %20-40 dolaylarındadır. Aracın gücünü 150 beygire, son hızını 240 km/s’te çıkarttığınızı farz edelim. Otomatikman tolerans değerinin üzerine çıkmış oluyorsunuz. Haliyle güvenliğiniz tehlikede oluyor.Yanı sıra bir araç üretilirken, aracın hangi ülkede, ne tür hava veya yol şartlarında kullanılacağı elbette bilinemez. Motora tam performansın verilmemesinin nedenlerinden biride budur.Aynı zamanda üreticiler aracın bakımlarının zamanında yapılıp yapılmayacağı elbette bilmezler, bunun içinde araç tamamen bakımsız kaldığında, eksik bakım yapıldığında veya araca kalitesiz yakıt alındığında dahi güvenliği tehlikeye sokmamak için motorun tam gücü kullanıcıya yansıtılmaz.Bunun yanı sıra bazı üreticiler yetkili servislerinde de Chip Tuning hizmeti vermektedir. Bu durum otomotiv firması tarafından ekstra bir kazanç haline getirilmiştir.Yine bilindiği gibi piyasada satışa sunulan araçlar vardır ki, tüm aksamı, motoru hatta vidasına kadar aynıdır ama 65 hp-75 hp-90 hp vs. gibi güç farklılıkları nedeniyle farklı fiyatlara satılmaktadır.İşte bu gibi nedenlerle mühendisler hem güvenliği had safhada tutmak, hem satış politikaları gereği, hem daha az CO2 salınımı gibi sebepler için aracı maksimum güç üretecek seviyede satışa çıkartmıyorlar.

ECU ile yönetilen neredeyse her türlü araca chip tuning yapılabilir. Ama tatmin edici sonuç alınıp alınamayacağı konusunda bizimle irtibata geçiniz lütfen.Buna otomobil, tır, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, deniz araçları tarım makineleri ve ticari araçlarda dâhildir.Ancak turbo beslemeli araçlarda çok daha fazla memnun edici sonuç alınmaktadır.

Net bir oran vermek doğru olmasa da genellikle %10 ile %35 arasında beygir gücü artışı ve %20 ile %40 arasında tork artışı sağlamaktayız.Alınan performans, motor ömrünün uzaması ve elde edilen yakıt tasarrufu özellikle çok km yapan, yüksek hacimli motor sahibi veya yük altında olan araçlar başta olmak üzere göz önünde bulundurulduğunda bu işe ayırdığınız bütçenin küçüklüğünü tespit edeceksiniz.

İlk etapta aracınız bize geldiğinde ne kadar güç artırabileceğimizi ve/veya yakıt tüketimini ne kadar düşürebileceğimizi tespit eder size bildiririz.Onayınız sonrası ilk olarak araca abs, airbag sistemleri başta olmak üzere genel bir arıza tespiti yapılır. Araçta herhangi bir sorun var ise ve bu sorun güç artırımı yapıldığında sakınca doğurabilme ihtimaline sahipse size rapor olarak verilir. İster siz servisinizde, isterseniz bizimle anlaşmalı marka çalışan servislerimizde sorunu gideririz.Birinci etapta Tüm sistemin normal olması durumunda, aracınızın ECU su okur ve kopyalarız.İkinci etapta Yazılım mühendisimiz, aracınıza ait yazılıma yeni programlamalar yapar ve gerekli değerleri aracınızın sınırlarını zorlamayacak şekilde değiştirir. Yeni yazılım aracınıza yüklenir.Yetkili personel tarafından testi yapıldıktan sonra aracınız teslim edilir.İşlem süresi araca göre değişkenlik gösterir min 1,5 saat max 4 saat zaman alabilir.

Yapılan işlemin amacı bu olmadığından maalesef aracınızın maksimum hız değerini etkilemez. İşlem aracınızın hızlanma süresini kısaltmaktadır. İkisini birbirine karıştırmamak gerekir.

ARACINIZA ÖZEL HAZIRLADIĞIMIZ YAZILIMI HANGİ NEDENLE OLURSA OLSUN İPTAL ETMEMİZİ VE ANA YAZILIMI YÜKLEMEMİZİ İSTERSENİZ BİRKAÇ DAKİKA İÇERİSİNDE ARAÇ BİZE İLK GELDİĞİ ANA DÖNDÜRÜLÜR. ASLA ARACINIZ GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA KALMAZ. YAPMIŞ OLDUĞUMUZ UYGULAMA GARANTİ ŞARTLARINI İHLAL EDECEK BİR DURUM DEĞİLDİR. KALDI Kİ BU İŞLEMİ YAPAN YETKİLİ SERVİSLERDE MEVCUTTUR. ARAÇ ECU`NUZUN CHİP TUNİNG İŞLEMİ İÇİN UYGUN OLUP OLMADIĞINI LÜTFEN SORUNUZ.


Whatsapp